« رویدادهای پیشین

شانزدهمین رویداد صبح خلاق تهران با موضوع سورئال با سخنرانی استاد علی اکبر صادقی

شانزدهمین رویداد صبح خلاق تهران
شانزدهمین رویداد صبح خلاق تهران در تاریخ 12 بهمن 1397 با موضوع «سورئال» و با سخنرانی استاد علی اکبر صادقی، از پرکارترین و موفق‌ترین هنرمندان تاریخ معاصر ایران، با حضور قریب به 600 شرکت‌کننده برگزار شد.
در متن معرفی سخنران که پیش از رویداد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد می‌خوانیم:

سخنران شانزدهمین رویداد صبح خلاق تهران، بهترین فردی است که می‌توان برای موضوع سورئال به سراغش رفت. ایشان یکی از پرکارترین و موفق‌ترین هنرمندان تاریخ معاصر ایران است که آثارش چه در سطح داخلی و چه در سطح بین‌المللی دارای جوایز متعددی است و هیچ‌گاه از غوطه‌ور شدن در دنیای سورئال ذهنی خود هراس نداشته است.

سخنران این ماه صبح خلاق تهران، استاد علی اکبر صادقی است. آقای صادقی اهل تهران هستند و 81 سال سن دارند. در سال ۱۳۳۷ در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و در سال ۱۳۳۸ سبک ویژه‌ای را در هنر ویترای با حال و هوای سبک ایرانی ابداع کرد.

استاد علی اکبر صادقی پس از پایان تحصیل از دانشکده هنرهای زیبا دست به ساخت چند فیلم نقاشی متحرک زد. وی فعالیت هنری را در سال ۱۳۵۰ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با فیلم نقاشی متحرک به نام «هفت شهر» آغاز کرد و برای این سازمان چند کتاب را تصویرسازی کرد.

صادقی علاوه بر کارهای تصویری، چند کتاب هم منتشر کرد و همچنین در تهیه چند فیلم شرکت داشت که در آن‌ها از شیوه خاص نقاشی خود بهره گرفت. این فیلم‌ها در جشنواره‌های جهانی مورد استقبال فراوان قرار گرفت.

در سال ۱۳۵۶ صادقی فیلم‌سازی را به کلی کنار گذاشت و به نقاشی به سبک سورئالیسم روی آورد. شیوه کار صادقی یک نوع سوررئالیسم ایرانی است که بر پایه شیوه نقاشی سنتی و قهوه‌خانه‌ای بنا شده است. او در نقاشی‌هایش از اساطیر و فرهنگ ایرانی بهره می‌گیرد. در بسیاری از کارهای اولیه صادقی حضور یک یا چندین سلحشور با پوشش‌های جنگاوران ایران باستان چشمگیر است. برخی از این جنگاوران چهره خود صادقی را دارند.

علی اکبر صادقی به جهت فعالیت‌های خود چه در حوزه فیلم‌های متحرک و چه تصویرگری، جوایز متعددی در سطح داخلی و بین‌المللی را کسب کرد از جمله جایزه اول کتاب تصویرگران آسیا، جایزه اول جشنواره لایپزیگ آلمان، جایزه اول اولین نمایشگاه گرافیک ایران، جایزه صلح تصویر گاندی از طرف سازمان سیدالک در بیست و چهارمین جشنواره جهانی فیلم در برلین آلمان، پلاک برنز سیدالک در مجمع سالانه جهانی این سازمان در پاریس فرانسه، پلاک برنز دوازدهمین جشنواره فیلم کراکو لهستان و ... .

این ماه استاد علی اکبر صادقی میهمان ماست و برای ما درباره سورئال و سورئالیسم صحبت خواهد کرد و بیش از پیش با ایشان و فعالیت‌ها و تفکراتشان آشنا خواهیم شد.

اخبار و مطالب مرتبط با این رویداد

آخرین تولیدات رسانه‌ای

نظرات شما

نظر یا سوالتان را مطرح کنید: